Vlastenectvo, alebo/a hokej?

Autor: Viktor Gerencséri | 12.5.2016 o 7:34 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  309x

Vlastenectvo si veľa ľudí mýli s nacionalizmom, chápaným ako ideológia. No nie je tomu tak.Vlastenectvo nie je ideológia. Je to stav duše a mysle. 

Vlastenectvo musí prameniť z Vášho vnútra, musíte pociťovať hrdosť na svoju krajinu, a na svoj národ. Bohužiaľ u nás vlastenecké cítenie ide ruka v ruke s morálkou spoločnosti. Obe upadajú ako slovenský hokej a jeho fanúšikovia.

Vidieť to na každom kroku, v každej našej činnosti, na každom mieste v našej spoločnosti.

Stačí si prečítať zopár komentárov na adresu našich hokejistov po včerajšej prehre s BLR na MS 2016. Nehnevajte sa na mňa, ale nadávať na vlastných, keď im niečo nevyšlo, považujem za prejav chrapúnstva, a to som použil mierny výraz.

Čo tak povzbudiť? Poslať z domu aj prostredníctvom komentárov pozitívny signál?

Niečo v zmysle „Nevadí chlapi, sme s vami, nech sa deje, čo sa deje, ste naši a my vás nedáme“.

Pozrite sa na maďarských fanúšikov, máme sa čo od nich učiť. Za akéhokoľvek stavu skandujú heslá ako „chlapi všetko do doho“ a „magyarország“ či „ria, ria, hungária“.  Áno, môžete namietať, že oni sú v inej pozícii a môžu sa tešiť, že sú v A-čku. Vážne?

Naše mužstvo  nie je ničím iné. Zobuďme sa a konečne si uvedomme, že v A kategórii sú dva druhy mužstiev. Tie veľmi silné,  a potom tie z druhého košiara, ako je aj naše, či bieloruské, či  dánske, či maďarské, z ktorých môže hocikedy niektoré vypadnúť do „béčka“.

Nie, neporovnávam maďarské mužstvo s našimi, to sa ani nedá, lebo Maďari, ak na seba dajú reprezentačný dres tak podobne ako Nemci, bojujú do roztrhania tela. Prečo? Lebo sú vlastenci, cítia hrdosť a ľudia stoja pri nich a to za každého stavu.

Ešte pred tým, ako ma ukameňujete, Vám objasním, že si nemyslím o našich hráčoch, že nie sú vlastenci a nebojujú so srdcom. Niektorí áno. No fakt iba niektorí. A to je to, z čoho som sklamaný.

Nie z výsledkov som sklamaný, ale z toho, že ak si oblečieš národný dres, musíš si byť vedomý, že reprezentuješ svoju krajinu a povedané slovami básnika „a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom.....“, musíš bojovať čo ti sily stačia, potom nikto nemá morálne a ani žiadne iné právo ťa kritizovať za výsledok zápasu.

Takže Vás prosím milí fanúšikovia, buďte aspoň počas MS trošku vlastenci a podporujte našich aj počas slabej chvíľky, veď sú to naši chlapci zo Slovenska.

A Vás milí hokejisti prosím, buďte trocha vlastenci, aspoň počas MS, a hrajte so srdcom, aby sme my, Vaši „FANS“ mohli byť na Vás právom hrdí.

PS: Neprajníkom nášho hokeja prajem, aby sa im aspoň v živote darilo :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?