Vlastenectvo, alebo/a hokej?

Autor: Viktor Gerencséri | 12.5.2016 o 7:34 | Karma článku: 3,37 | Prečítané:  284x

Vlastenectvo si veľa ľudí mýli s nacionalizmom, chápaným ako ideológia. No nie je tomu tak.Vlastenectvo nie je ideológia. Je to stav duše a mysle. 

Vlastenectvo musí prameniť z Vášho vnútra, musíte pociťovať hrdosť na svoju krajinu, a na svoj národ. Bohužiaľ u nás vlastenecké cítenie ide ruka v ruke s morálkou spoločnosti. Obe upadajú ako slovenský hokej a jeho fanúšikovia.

Vidieť to na každom kroku, v každej našej činnosti, na každom mieste v našej spoločnosti.

Stačí si prečítať zopár komentárov na adresu našich hokejistov po včerajšej prehre s BLR na MS 2016. Nehnevajte sa na mňa, ale nadávať na vlastných, keď im niečo nevyšlo, považujem za prejav chrapúnstva, a to som použil mierny výraz.

Čo tak povzbudiť? Poslať z domu aj prostredníctvom komentárov pozitívny signál?

Niečo v zmysle „Nevadí chlapi, sme s vami, nech sa deje, čo sa deje, ste naši a my vás nedáme“.

Pozrite sa na maďarských fanúšikov, máme sa čo od nich učiť. Za akéhokoľvek stavu skandujú heslá ako „chlapi všetko do doho“ a „magyarország“ či „ria, ria, hungária“.  Áno, môžete namietať, že oni sú v inej pozícii a môžu sa tešiť, že sú v A-čku. Vážne?

Naše mužstvo  nie je ničím iné. Zobuďme sa a konečne si uvedomme, že v A kategórii sú dva druhy mužstiev. Tie veľmi silné,  a potom tie z druhého košiara, ako je aj naše, či bieloruské, či  dánske, či maďarské, z ktorých môže hocikedy niektoré vypadnúť do „béčka“.

Nie, neporovnávam maďarské mužstvo s našimi, to sa ani nedá, lebo Maďari, ak na seba dajú reprezentačný dres tak podobne ako Nemci, bojujú do roztrhania tela. Prečo? Lebo sú vlastenci, cítia hrdosť a ľudia stoja pri nich a to za každého stavu.

Ešte pred tým, ako ma ukameňujete, Vám objasním, že si nemyslím o našich hráčoch, že nie sú vlastenci a nebojujú so srdcom. Niektorí áno. No fakt iba niektorí. A to je to, z čoho som sklamaný.

Nie z výsledkov som sklamaný, ale z toho, že ak si oblečieš národný dres, musíš si byť vedomý, že reprezentuješ svoju krajinu a povedané slovami básnika „a čo i tam dušu dáš v tom boji divokom.....“, musíš bojovať čo ti sily stačia, potom nikto nemá morálne a ani žiadne iné právo ťa kritizovať za výsledok zápasu.

Takže Vás prosím milí fanúšikovia, buďte aspoň počas MS trošku vlastenci a podporujte našich aj počas slabej chvíľky, veď sú to naši chlapci zo Slovenska.

A Vás milí hokejisti prosím, buďte trocha vlastenci, aspoň počas MS, a hrajte so srdcom, aby sme my, Vaši „FANS“ mohli byť na Vás právom hrdí.

PS: Neprajníkom nášho hokeja prajem, aby sa im aspoň v živote darilo :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?